Tautinių šokių ansamblis "Sietuva" – gilias tradicijas ir ilgą istoriją turintis studentų kolektyvas. Dabar jame šoka ir groja įvairių specialybių jauni žmonės, kuriems įdomi ir miela lietuvių liaudies kultūra ir šventės. Galima tik pasidžiaugti, kad „ugnelė“ širdyje ir ryžtas išlaikyti sąsajas su senelių, tėvų šaknimis ansamblio šokėjus kiekvieną savaitę kviečia susiburti ir repetuoti, groti bei dalyvauti koncertuose. Pasak vienos renginio režisierės, ant tokių žmonių pečių laikosi ir laikysis šalies tradicijos ir kultūra. Bet iš kur radosi šis užsidegimas groti ir meilė tautiniam šokiui?

Šešių merginų noras šokti

Zita Duobienė, 1956 m.Praėjus vos keliems metams po Vilniaus statybos technikumo įsikūrimo (1954 m.) susiformavo ir pirmoji „Sietuvos“ šokėjų grupelė (1956 m.), kuri tuo metu kai kuriems technikumo studentams tapo užklasine, todėl, suprantama, ne profesionalia, o mėgėjiška veikla. Vadovauti šokėjams pradėjo Zita Duobienė, kuri choreografijos mokėsi Klaipėdoje, pati buvo šokusi Klaipėdos teatre. Ji drąsiai ėmėsi atsakomybės už jaunų žmonių laisvalaikį, net ir žinodama tai, kad reguliaraus atlygio už kantrybės reikalaujantį darbą neverta net tikėtis, nes darbo sutarties su vadove technikumas nebuvo pasirašęs.

Šešios merginos, kurios pačios susirado vadovę, sudarė tuometinį „Sietuvos“ kolektyvą. Merginos turėjo aiškų „savanaudišką“ tikslą – paruošti renginiui šokį, dėl kurio ir kreipėsi į Duobienę. Vakarais po paskaitų ši nedidelė merginų, o vėliau prisijungus ir keliems vaikinams, grupelė repetuodavo „Kepurinę“, „Gyvatarą“ vienoje iš mokyklos auditorijų. Pristūmę suolus prie sienų, surikiavę kėdes palei duris, šokėjai žingsniuodavo šokio žingsneliu iš vieno auditorijos kampo į kitą. Patalpų repeticijoms niekas net negalvojo skirti. Kompetentingos vadovės pamokos nebuvo bevaisės – aukštą šokėjų profesinį lygį palankiai įvertino ir Duobienę pakeitusi kita vadovė Bronislava Dragūnaitė (Obuolėnienė).

„Sietuva“ – pripažinimo sulaukiantis ansamblis

P. Repečka ir Sietuva, 1984 m.Nuo 1970 m.  „Sietuvos“ kolektyvą, o vėliau jau ir ansamblį daugiau nei dvidešimt metų brandino ir „augino“ vadovas Petras Repečka. Tokia ilga darbo patirtis – tai profesionalumo, mokėjimo sudominti ir pakantumo įrodymas. Ir… Plije! Fordebra! Nugara!.. Tokia prancūziškai lietuviška greitakalbė paprastam studentui ne kažin ką tepasako. Tačiau palei sienų atramas išsirikiavusių vaikinų ir merginų įraudę skruostai ir sučiauptos lūpos byloja apie nemažas pastangas ir susikaupimą. Nėra kada net trumpam atsipalaiduoti, nes kiekvienas patyliukais jaučia į pakaušį smingantį vadovo žvilgsnį. Nenuostabu, kad vadovui nereikėdavo prieš kolektyvo koncertą stovėti užkulisiuose ir žarstyti šokėjams patarimus ar pastabas, nes savitarpio supratimas ir drausmė buvo giliai „įleidusi šaknis“ į „Sietuvos“ kolektyvą. P. Repečka, žinodamas, kad šokėjų nereikia raginti ar mokyti darnumo, tiesiog atsisėsdavo salėje kartu su kitais žiūrovais ir stebėdavo koncertą, tiesa, labai kritiškai ir su dideliu jauduliu širdyje. Kiekvienąkolektyvo narį vadovas pažino ir kiekvienas iš jų buvo vienodai svarbus. Atrodo, nieko čia keisto pažinti tuos, su kuriais kas dieną dirbi ir repetuoji. Bet kaip tada, kai kolektyve šoka apie 80 moksleivių ir studentų ir dar tiek pat groja birbynėmis ir kanklėmis? Vadovas kiekvienam rasdavo vietą viename ar kitame šokyje. O šokta tikrai daug. Štai 1975 metų Vilniaus laikraštyje minima, kad Vilniaus statybos technikumo kolektyvas „Sietuva“ jau yra koncertavęs Taline, Odesoje, Kišiniove, Lvove, bendrauja su Rygos statybos technikumu, dalyvauja Dainų šventėse bei kasmet surengia apie 30 koncertų. Toks kolektyvo aktyvumas tikrai nestebina, kai žinai, jog repertuare – net 400 šokių.

Įsimintini „Sietuvai“ buvo 1984 metai, nes būtent tada jai suteiktas liaudies kolektyvo vardas. Ir tikrai ne vien tik už šokimą, bet už darnų darbą, nuolatinius ir įsimintinus pasirodymus įvairiose miesto šventėse bei užsienio festivaliuose (Ne atsitiktinai kolektyvas net du kartus buvo pakviestas į Maskvą, kur šoko pasauliniame jaunimo festivalyje bei XX vasaros olimpinėse žaidynėse).

1988 metais „Sietuva“ pirmą kartą pakviečiama į jubiliejinę Baltijos šalių studentų dainų ir šokių šventę „Gaudeamus X“. Šis kvietimas – tai ne tik kolektyvo profesionalumo įvertinimas, bet taip pat ir įsipareigojimas viską dar geriau ir dar kruopščiau išmokti bei pašokti. P. Repečka kartu su choreografe Alina Sažina šventės repertuarą išanalizavo iki smulkmenų, o kad šokėjams nepabostų vis tas pats darbas, imtasi kurti ir naują savo koncertinę programą.

Plati šokių pynė

Vladimiras Ūsovas ir Sietuva, 2009 m.

1993 metais vadovauti „Sietuvai“ pradėjo Vladimiras Ūsovas. Šis atkaklus ir puikiai šokio meną išmanantis vadovas, pradėjęs darbą Klaipėdoje (1962-1965 metais šokio subtilybes skleidė Klaipėdos celiuliozės kartono gamykloje, o vėliau kurį laiką dirbo su Klaipėdos kultūros rūmų šokių ansambliu „Žilvinas“), „Sietuvos“ šokėjams su nedidele pertrauka vadovavo iki 2011 m. Ansamblio nariai džiaugėsi, kad Ūsovas jiems įskiepijo dėmesingumą savo partneriui, siekimą tobulėti ir „susigyventi“ su šokiu. O kiek gražių šokių šis vadovas sukūrė „Sietuvai“! Žiūrovus džiugino „Galiopas“, „Sekminių ratelis“, „Žalnieriukas“, „Seno Vilniaus polka“ ir kt.

Šokėjų kartos keitėsi, tačiau gražiausi „Sietuvos“ šokiai sunkiai užleisdavo vietą naujoms kompozicijoms. Išsirikiuoja aštuonios poros ir kad ims suktis ir trypti „Ūsanyką“. Merginų sijonai kaip kubiliukai, vaikinai įraudę ir pasitempę – žiūrovams nelieka nieko kito, kaip tik žavėtis ir ploti. Kai kurie šokiai – „Ūsanykas“, „Pamario apvalcius“, „Galiopas“ – tikra ansamblio klasika. Vyresniems šokėjams, vos išgirdus pirmuosius akordus, jau kilnojasi kojos ir išsitiesia nugaros, o jaunesniesiems – tai puiki galimybė įrodyti, kad ir jie ne ką prasčiau „skelia“ polką.

Reikia pažymėti, kad 1993 metais „Sietuvos“ ansamblį papildė ir liaudies instrumentų orkestras, nes iki to laiko ansamblis savo muzikantų neturėjo. Pirmasis orkestro vadovas – Jonas Bikauskas. Šokėjams orkestro susikūrimas buvo ypač džiugi žinia, nes tai reiškė, kad nuo šiol liaudies šokius ir muziką skleis dar darnesnė komanda.

Dar vienas „Sietuvos“ profesionalumo ir pasiryžimo toliau tobulėti įvertinimas – 2003 metais ansambliui skirtas „Auksinės paukštės“ apdovanojimas. Ir šokėjams, ir muzikantams jis iš tiesų „užaugino“ sparnus – leido pasijausti ypatingiems. Kaip smagu buvo ruošti šokius koncertui ir jausti saldų nuovargį per repeticijas, nes norėta ne tik gražiai padėkoti už ansamblio įvertinimą, bet ir įrodyti sau bei žiūrovams, kad auksinė paukštė ne veltui savo sparnuose „Sietuvai“ atnešė apdovanojimą.

Tais pačiais metais ansamblio orkestrui ėmėsi vadovauti Laurynas Vaitkus. Pats būdamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentas, jis subūrė jaunų žmonių, grojančių birbynėmis ir kanklėmis, grupę ir pradėjo kartu koncertuoti su „Sietuva“. Būta pokyčių ir šokėjų grupėje. Senąjį vadovą V. Ūsovą trumpam pakeitė jauna choreografė Loreta Ribokaitė. Ji paruošė ansamblį kelioms dainų ir šokių šventėms, o būdama beveik to paties amžiaus kaip dauguma šokėjų, vadovė suprato jų poreikius ir puikiai sutarė su jaunimu.

Neatsiejama kiekvieno kolektyvo tradicija – koncertai užsienio šalyse. Kas gi nenori bent šiek tiek susipažinti su kita kultūra arba pasivaržyti užsienyje rengiamuose konkursuose. „Sietuvai“ šie dalykai – tikrai pažystami. Nei nuotraukos, nei pasakojimai neatkartos ansamblio įspūdžių, patirtų repetuojant su kitų šalių kolektyvais, pristatant savo kultūrą ir papročius tarptautiniuose festivaliuose Belgijoje, Turkijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Olandijoje ir kitur.

Aušra Kupinaitė

Užaugintas vadovas

Nuo 2011 metų ansambliui pradėjo vadovauti Edmundas Žička, kuris „Sietuvoje“ jau buvo atšokęs virš dešimt metų, tad puikiai pažinojo kolektyvą. Kartu su vadovu pasikeitimu atsivertė ir naujas puslapis „Sietuvos“ ansamblio metraštyje. Pagrindinė naujovė – autorinės programos.

2013 metais pristatyta autorinė liaudiškų šokių programa „Teka upė“, su kuria 2015 metais ansamblis tapo „Kadagio“ konkurso laureatu. Nuo 2015 metų pasikeitė ir „Sietuvos“ orkestro vadovai. Jais tapo B. Jonušo muzikos mokyklos mokytojai Renatas Jaraminas ir Dainora Kinderienė. Būtent naujas „Sietuvos“ orkestras paruošė ir 2016 metais išleido antrą kolektyvo CD „Teka upė“.

2017 metais „Sietuva“ pelnė antrą „Aukso paukštės“ apdovanojimą, kaip geriausias mėgėjų šokių ansamblis Lietuvoje. Atsiimant šį garbingą apdovanojimą 2018 metais žiūrovams buvo pristatytas šokio spektaklis „B+K: legenda apie Birutę ir Kęstutį“, kuris sulaukė didelio susidomėjimo Lietuvoje ir buvo parodytas net Trakų salos pilies didžiojoje menėje (2020 m.).

Tarp kelionių į tarptautinius festivalius užsienyje paminėtinos kelionės į Azorus, Kiniją ir Makao.

Edmundas Žička

„Sietuvos“ ansamblyje susibūrė tie jauni žmonės, kuriems įdomu ir malonu puoselėti šalies kultūrą. Tikriausiai ne veltui šiam kolektyvui buvo suteiktas toks skambus vardas. Juk „sietuva“ – ežerų ar upių santaka. Jos vingiuoja savo vagas kiekviena į skirtingą pusę, tačiau vis tiek yra vieta, į kurią upės suteka ir taip susipina į plačią vandenų pynę.

 


sietuvieciai

Jau ne vienerius metus tęsiame gražią tradiciją – ansamblio „šaunuolių“ apdovanojimus. Štai jie „patys pačiauši“, apdovanoti specialiais diplomais:

2018/19 metai
NOMINACIJA – LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva – Gediminas Bilius, už Sietuvai padovanotą garso kolonėlę
Didžiausias viltis teikiantis naujokas – Lukas Naktinis
Šauniausias sezono šokėjas – Gytis Glazauskis
Šauniausia sezono šokėja – Monika Sakalauskaitė

2016/17 metai
NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva – Marius Rudys, už naują Sietuvos puslapį www.sietuva.lt
Geriausias sezono "įsigijimas" – Svajūnė Paukštytė
Šauniausias sezono šokėjas – Audrius Markevičius
Šauniausia sezono šokėja – Ieva Beleckaitė

2015/16 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS

Sezono iniciatyva - Povilas Vaitkevičius, už "Kadagio" filmukus
Geriausias sezono "įsigijimas" – Gytis Glazauskis
TV3 projekte sužibo - Vilma Jankauskaitė
Šauniausias sezono šokėjas - Marius Rudys
Šauniausia sezono šokėja - Vilma Jankauskaitė

2014/15 metai

NOMINACIJA -LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Ieva Beleckaitė, už karūnų gamybą
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Martynas Mackevičius
Šauniausias sezono šokėjas - Andrius Šerepka
Šauniausia sezono šokėja - Ieva Beleckaitė

2013/14 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Artūras Radzys, už konkursinį "Sietuvos" vaizdo klipą
Geriausias sezono "įsigijimas"- Evaldas Česonis
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Paulius Baltrėnas
Šauniausias sezono šokėjas - Povilas Vaitkevičius
Šauniausia sezono šokėja - Akvilė Šimonytė
Atsakingiausiai repeticijas lankė - Ieva Beleckaitė

2012/13 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Artūras Ačylovas, už rankos ir širdies pasiūlymą repeticijų salėje
Geriausias sezono "įsigijimas"-  Povilas Vaitkevičius
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Julius Tomkevičius
Šauniausias sezono šokėjas - Artūras Radzys
Šauniausia sezono šokėja - Akvilė Šimonytė
Atsakingiausiai repeticijas lankė - Ieva Beleckaitė

2011/12 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Giedrė Blagnytė ir Ko, už vasario 16-osios vakaronę
Geriausias sezono "įsigijimas" - Ričardas Bagdanavičius
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Vilius Norkūnas
Šauniausias sezono šokėjas - Artūras Radzys
Šauniausia sezono šokėja - Laura Adamonytė
Atsakingiausiai repeticijas lankė - Ieva Beleckaitė

2010/11 metai

NOMINACIJA LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Artūras Radzys, Giedrė Blagnytė, už firminę Sietuvos aprangą
Geriausias sezono "įsigijimas" - Akvilė Šimonytė, Artūras Ačylovas
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Artūras Ačylovas
Šauniausias sezono šokėjas - Tadas Grincevičius
Šauniausia sezono šokėja - Laura Adamonytė

2009/10 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Edvardas Kazakevičius, už ekskursiją kurioje dar niekas nebuvo
Geriausias sezono "įsigijimas" - Paulius Bubinas
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Laimonas Gelžinis
Šauniausias sezono šokėjas - Laimonas Gelžinis
Šauniausia sezono šokėja - Sabina Sukarevičiūtė

2008/09 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Lina Kasulaitytė, už naujus merginų repeticijų sijonėlius
Sezono "rūpintojėlis" - Edmundas Žička, suorganizavusiam kelionę į Vokietiją
Geriausias sezono "įsigijimas" - Artūras Radzys
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Artūras Radzys
Šauniausias sezono šokėjas/-a - Laura Adamonytė

2007/08 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono iniciatyva - Valius Čyras, už pirtelę ir kubilą
Atsakingiausiai repeticijas lankė - Edmundas Žička
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Andrius Bulvičius

2006/07 metai

NOMINACIJA - LAIMĖTOJAS
Sezono netikėtumas - Andrius Paltanavičius, už staigų įsijungimą į šokį "Galiopas"
Sezono iniciatyva - Aušra Kupinaitė, už eiliuotus gimtadienio sveikinimus
Didžiausią pažangą per sezoną padarė - Aidas Valatka, Simona Šimkutė
Sezono linksmuolis - Justinas Tutinas
Sezono "rūpintojėlis" - Edmundas Žička